Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 december 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1438 1002  Akvarell Lars Lerin (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad 1991, "Utmark". Akvarell, bildmått: 12x17, yttermått inklusive ram: 17x22 cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:19)

1438 1023  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Vinter". Signerad, akvarell, bildmått: 22x15,5, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:50)

1438 1017  Akvarell Yervand Nahapetian (1916-2006), Armenien. Signerad, akvarell, daterad 1956. Bladets mått ca 48x32,5 cm, yttermått inklusive ram. 60x44 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:27)

1438 1019  Armbandsur Herrur, Longines Evidenza, automatisk. Diameter: 33mm, ref L2. 642. 4 snr 31998549, svart urtavla, safirglas, stål, viklås

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:33)

1438 1051  Armring 18k guld. Diameter: ca 7 cm. Vikt: 41,2g

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:56)

1438 1045  Assietter 12 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 17,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:56)

1438 1030  Assietter 13 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 17,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:00)

1438 1035  Byrå 1800-tal, bemålad. Bredd: 98 cm. Djup: 41 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:08)

1438 1046  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:41)

1438 1047  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:54)

1438 1048  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:12)

1438 1026  Halsband 18k guld, stelt. Diameter: ca 13 cm, vikt: 13g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:46)

1438 1025  Halskedja 18k gult- respektive vitt guld. Delbart. Importstämplar. Längd: ca 60 cm. Vikt: 23g

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:05)

1438 1034  Matsalsskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors, "Herrgård" Bredd: 101 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 185 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:11)

1438 1038  Matservisdelar ca 44 delar, Arnold Krogh, "Vit vifte", Royal Copenhagen

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:22)

1438 1021  Miniatyrer 6 st, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Glaserad stengodslera. Höjd: 2,5-6,5 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:58)

1438 8505  Oljemålning Chmielinski, Signerad, slädfärd. Olja på pannå, 24x33, yttermått inklusive ram: 39x48

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:16)

1438 1036  Oljemålning George Clare (1835-1890), Storbritannien. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:20)

1438 1011  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad. Olja på pannå, räv, 40x55cm, yttermått inklusive ram: 54x74cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:06)

1438 7112  Oljemålning Märtha Tynell (1865-1930), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x120 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:46)

1438 1028  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Signerad, ballerina. Olja på duk, 65x50cm, oramad

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:08)

1438 1053  Oljemålning Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Polen. Slädfärd. Signerad. Olja på duk, 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 47x61 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:53)

1438 8225  Sideboard Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Herrgård", Längd: 150 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:37)

1438 1006  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:33)

1438 1007  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:51)

1438 1054  Stolar 8 st, Aino Aalto (1894-1949), Finland. Modell 615, Artek, Sadelgjord, Stämplade, laserade

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:49)

1438 1043  Stolar Ett par, Rokoko, bemålade.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:24)

1438 1009  Trågsoffa Gustaviansk, bemålad. Längd: 200cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)

1438 1016  Trågsoffa IKEA, "Svensksund", IKEAs 1700-talssserie, Gustaviansk stil, grålackerad, med plymåer, Brännmärkt IKEA of Sweden Riksantikvarieämbetet. Längd: 210. Djup: 62 höjd ca 82 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:56)

1438 1050  Träskulpturer 5 delar, Axel Petersson Döderhultarn (1868-1925), Sverige. Signerade, kor och man. Höjd: 12-15cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 18:32)

1438 1031  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Signerad, harpälsglasyr, Gustavsberg, Signerad med Studiohanden, "G" (1965). Höjd: 20cm. Diameter: 16,5cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 20:52)

1438 1012  Vilstol Le Corbusier (1887-1965), Schweiz. "LC4", Cassina. Märkt Cassina LC4 15219. Skinn, underrede i krom. Benställning i svartlackerad stål, Längd: 163 cm

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 13 december 2021 19:01)